niedziela, 15 lutego 2009

Skutki upojnych Walentynek


Jak przystało na Walentynki, sobotę spędziłam bardzo romantycznie. W łóżku. Z czymś grypopodobnym. Skutki, wbrew pozorom, mogą być również pozytywne (pomijając oczywiście cieknący nos i bolące zatoki).

Po pierwsze, prawie skończyłam pierwszego kotka w kubku. Miał być tylko przerywnikiem pomiędzy większymi pracami, ale wzór jest tak śliczny, że trudno się oderwać.

kotek101


Całkiem nieźle wygląda też postęp prac przy żółtym bieżniku hardangerowym. Nawiasem mówiąc, ten materiał na zdjęciu wygląda tak, jak ja się teraz czuję.

permin-bieznik01


I wreszcie, wybrałam materiały do projektu samplerowego. Tu jednocześnie odpowiem na pytanie agagalas. Materiał do hardangera musi być materiałem o splocie policzalnym (czyli o równej ilości nitek wątku i osnowy). Materiały te nazywają się np. tak: Unifil, Etamine, Evenweawe. Nici również są specjalne, ja używam DMC Pearl (perłówka), chociaż można też wyszywać kordonkiem. Ważny jest "perłowy" efekt nitki. Używa się nici o dwóch grubościach. Dla DMC jest to "5" (grubsza, wykonuje się nią większość pracy) oraz "8" (cieńsza, do delikatniejszych elementów i wykończeń).

Od siebie dodam, że ten rodzaj haftu po prostu wciąga i to bardzo:)

Na zdjęciu biały materiał etamine i DMC Cotton Pearl w kolorze 932 (niebiesko-szary)

sampler-materialy

gazynia, aeljot dziękuję:)
Anek73 Efekt tej muliny (DMC Rayon Floss) jest naprawdę fajny: kolory są bardziej nasycone, a sama mulina jest jakby śliska w dotyku. W tłumaczeniu na język polski to będzie "sztuczny jedwab". Nie natrafiłam do tej pory na nią w żadnej pasmanterii internetowej, więc chyba mam szczęście, że mogę ją dostać w mojej pasmanterii stacjonarnej:)


3 komentarze:

 1. Tego samplera robiła moja znajoma w wersji miętowej, http://madziula.multiply.com/photos/album/6/6#5
  czekam na niebiesko-szarą :)

  Ann_margaret sprawdź białą tkaninę DMC, pisałam o tym u siebie, co prawda na wygląd wzornika ta nieregularnosć większego wpływu mieć nie będzie, ale przy przycinaniu odpowiedniego kawałka powinnaś to uwzględnić.

  krzysia.blox.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. a iloma nitkami haftujesz? Ja kupiłam sobie dwie książki do tego haftu. Już się nie mogę doczekać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Agagalas: haftuje się jedną nicią. Życzę powodzenia przy nauce:)

  OdpowiedzUsuń